Getir - Şikayetleri

image
0.00
3 Değerlendirme

5

0.00%

4

0.00%

3

0.00%

2

33.33%

1

66.67%

"Getir" hakkında şikayet oluştur

image

Getir Su Siparişi Gecikmesi

helicin

Getir'den siparişimi verdikten yaklaşık 7 saat sonra teslim edilmiş olarak işaretlendi ancak henüz siparişimi almadım. Müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek siparişimi iptal ettirmeye çalıştım ancak bunu reddettiler. Daha sonra siparişimin "teslim edildiği" bilgisini aldım. Bu durum beni mağdur etmektedir ve yetkililerden yardım talep ediyorum.

image

Küf Kokulu ve Bozuk Meyveler Getir'den

yagiz.oymen

Sayın Getir Sorumlusu, Bugün Getir üzerinden verdiğim siparişte bulunan çilekler beni son derece hayal kırıklığına uğrattı. Siparişimin içerisinde yer alan çileklerden birinin tamamı küflenmiş, diğerlerinin bir kısmı da yumuşamış ve kötü durumdaydı. Ürünlerinizi Getir'in kurumsallığına güvenerek sipariş veriyoruz. Ancak bu küflü çileklerin en üstte şeffaf bir pakette yer alması ve paketlenirken kolayca görülebilecek bir durumda olması beni şok etti. Böyle taze olmayan ürünlerin müşterilere gönderilmesi kabul edilemez. En iyi müşteri deneyimini bu şekilde sağladığınızı mı düşünüyorsunuz? Bu gibi durumlar, müşteri sadakatine zarar verir ve itibarınızı zedeler.

image

Getir'in Sorumsuzluğundan Kokan Tavuklar

sinem.tasci

Çanakkale Barbaros'taki Getir şubesinden aldığım tavuklar bozuk çıktı. Pişirmeden önce kokusunu fark ettim aksi halde zehirlenebilirdik. Bu ciddi bir sağlık sorunu ve insan sağlığını tehlikeye atıyor. Bozulmuş gıda satılmasına izin verilmemeli ve tüketiciler alışveriş yaparken dikkatli olmalıdır.

Bu web sitesi çerez kullanmaktadır. Çerezler, içeriği ve reklamları kişiselleştirmemize olanak tanır. Ayrıca, kullanımınızla ilgili bilgileri sosyal medya ve reklam ortaklarımızla paylaşabiliriz. daha fazla bilgi edin

İzin ver