Mavi - Şikayetleri

image
0.00
3 Değerlendirme

5

0.00%

4

0.00%

3

0.00%

2

33.33%

1

66.67%

"Mavi" hakkında şikayet oluştur

image

Mavi Mağazasından Satın Aldığım Üründe Renk Solması ve Esneme Sorunuyla Karşılaştım

mert.berberoglu

Altı aydan biraz fazla bir süre önce Mavi mağazasından bir ürün satın aldım. Ancak ürün, en kaliteli deterjanı kullansam bile deterjan kaynaklı olmayan renk solmaları ve esneme sorunları yaşadı. Ürünün kalitesinin bu kadar düşük olacağını beklemiyordum.

image

Mavi Kazaklar İki Yıkamada Küçüldü

kumcuoglu.sinem

Merhaba, Mavi'den aldığınız gömlekte yaşanan küçülme problemi için üzüldük. Ürünün 2 yıl garantili olduğu belirtilmiş. Bu durumda, gömleği satın almış olduğunuz Mavi mağazasına başvurarak garanti kapsamında değişim talebinde bulunabilirsiniz. Bu konuda yetkili personel size yardımcı olacaktır. Fakat, gömleğin 1-2 defa 30 derecede yıkanmasına rağmen küçüldüğünü belirtmişsiniz. Normal şartlarda, doğru kullanım ve bakım ile bir gömleğin önemli bir ölçüde küçülmemesi gerekir. Bu nedenle, yetkili personel ile görüşme sırasında kullanım ve bakım sürecini detaylı olarak anlatmanız, değişim talebinizin değerlendirilmesi açısından önemli olacaktır.

image

Yalova'da Mavi Mağazasının Sorumsuz Satış Elemanı

gokturk36

Yalova Vega Alışveriş Merkezi'nde bulunan Mavi mağazasında yaşadığınız deneyim oldukça hayal kırıklığı yaratıcı. Çocuğunuz için satın almak istediğiniz ürünün bulunmaması bir yana, depodan getirilmesindeki isteksiz tutum ve kasada sıra beklerken öncelik tanınmaması kabul edilemez bir hizmet anlayışı yansıtıyor. Mağazanın müşteri memnuniyetini ve beklentilerini göz ardı eden bu yaklaşımı, markanın itibarına zarar vermekte ve gelecekteki müşteri tercihlerini olumsuz etkileyebilmektedir.

Bu web sitesi çerez kullanmaktadır. Çerezler, içeriği ve reklamları kişiselleştirmemize olanak tanır. Ayrıca, kullanımınızla ilgili bilgileri sosyal medya ve reklam ortaklarımızla paylaşabiliriz. daha fazla bilgi edin

İzin ver